Logo veteránweb

...místo pro všechny příznivce veteránů

Veteran web auto
Mapa okresů Přihlásit Registrovat


Čištění nádrže

Mnoho z nás už nejednou řešilo jak šetrně vyčistit nádrž. Použití kamínků nebo skla může nádrž poškodit. Jak tedy na to? Kyselina je účinná a šetrná metoda, díky které nedojde k mechanickému poškození a vyčištění je dokonalé.

Nejeden motorkář, nebo renovátor někdy řešil, jak vyčistit vyrezlou nádrž. Zvláště pak pokud zapomněl takový jedinec před zimní odstávkou svého stroje dolít benzín.
Nádrž samozřejmě rezne i když je nalitá až po kraj. Hlavní příčinou je fakt, že při přechlazení stěn nádrže se na jejich povrchu začnou srážet ze vzduchu nepatrné kapičky vody.
Pokud máte nádrž nachromovanou nebo nastříkanou je potřeba použít nějakou neagresivní metodu, která nový chrom nebo lak nepoškodí. Ideální volba je proto moření.
Mořit plechovou nádrž je nejlepší kyselinou fosforečnou, protože se při moření na povrchu stěn vysráží ve vodě nerozpustné sloučeniny. Je to tedy výborná antikorozní ochrana. V našem článku ale použijeme kyselinu citronovou, protože je méně agresivní a proto nepoškodí ani chrom nebo lak.

A jak tedy postupovat? Celkem jednoduše. Do spodního otvoru nádrže je dobré zašroubovat ventil pro lepší odtok kyseliny po konci moření a pro větší jistotu je lepší natřít nádrž před mořením smývatelným lakem,ale není to nutné.
Nyní potřebujeme namíchat 5-10% roztok kyseliny. Podle toho, kolik litrů se vejde do nádrže, nasypeme do kbelíku kyselinu. Tu v troše (co nejteplejší) vody důkladně promícháme a takto připravený roztok nalijeme do zbylé vody abychom dosáhli požadovaného objemu. Kyselina se přilévá tenkým proudem DO VODY, po částech a za stálého promíchávání roztoku. Voda by opět měla být co nejteplejší. Takto nachystanou kyselinu nalijeme do nádrže, kterou pak ihned uzavřeme. Do doby, kdy je nádrž ještě teplá s ní občas zatřeseme. Čím déle bude roztok teplý, tím lépe bude nádrž vymořená. Proto neuškodí, pokud ji dáte třeba na topení. Ale není to nutné. Ideální je takto nádrž nechat přes noc.
Druhý den kyselinu z nádrže vypustíme a zkontrolujeme průběh čištění. Pokud je to třeba je možné celý proces opakovat. Většinou to ale není třeba, protože kyselina rozpustí všechny oxidy kovu. Vypuštěnou nádrž pak musíme důkladně propláchnout ideálně vapkou, ale obyčejná zahradní hadice také postačí.
Po důkladném vysušení je dobré nádrž vystříkat nebo vylít barvou, abychom předešli opětovné korozi. Benzínu nejlépe odolává dvousložková epoxidová barva.
Na konec je dobré dodat, že moření je lepší alternativa než například vhození štěrku nebo skla do nádrže, kterou pak upevníme do míchačky. Ne každý má totiž takové možnosti. Navíc je výsledek takové práce nejistý a může se dokonce stát, že dojde k poškození nádrže. Naopak kyselina vyčistí všechny kouty a pokud nádrž teče, ihned to zjistíme.

Tímto způsobem jde vymořit jakýkoliv zaoxidovaný kovový předmět. I například zoxidované hliníkové kartery.

 

Zdroj informaci: Jawarmanik.wz.czVložil: Redakce

Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat služby. Pokud budete náš web používat i nadále, vyjádříte tím svůj souhlas s využíváním vašeho souboru cookie.

Rozumím